Trening umiejętności społecznych - Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka w Lublinie

Article heading icon

Trening umiejętności społecznych

Trening umiejętności społecznych (TUS) to forma udzielania wsparcia osobom, dla których funkcjonowanie społeczne stanowi wyzwanie. Są to m.in. dzieci i młodzież z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ADHD, czy zagrożone niedostosowaniem społecznym. Trenowanie umiejętności społecznych pomaga im rozwijać zdolności interpersonalne i komunikacyjne.

Trening obejmuje szereg działań mających na celu poprawę umiejętności takich jak komunikacja werbalna i niewerbalna, empatia, pogłębianie samoświadomości, rozwiązywanie konfliktów oraz budowanie relacji międzyludzkich. Trening umiejętności społecznych, zwłaszcza dla osób ze spektrum autyzmu, często uwzględnia naukę teorii umysłu. Ta koncepcja odnosi się do zdolności rozumienia myśli, uczuć i intencji innych ludzi. Nauka teorii umysłu dla osób ze spektrum autyzmu ma kluczowe znaczenie, ponieważ umożliwia lepsze zrozumienie subtelnych aspektów komunikacji społecznej, co może znacznie poprawić jakość interakcji międzyludzkich. Wspieranie tych umiejętności przyczynia się do łagodzenia trudności związanych z komunikacją społeczną. Jest to istotne zarówno w kontekście samodzielnego funkcjonowania w codzienności, jak i integracji z bliższym i dalszym otoczeniem.

W naszej szkole trening umiejętności społecznych jest realizowany w ramach zajęć rewalidacyjnych, dlatego zawiera również elementy rewalidacji społecznej. Kluczowym aspektem rewalidacji społecznej jest promowanie samodzielności i autonomii w życiu codziennym. Trenując umiejętności komunikacyjne i społeczne nasi uczniowie doskonalą lub uczą się m.in. nawiązywania i utrzymywania kontaktu wzrokowego, reagowania na swoje imię, budowania pola wspólnej uwagi, naprzemienności i naśladowania, rozpoznawania i interpretacji uczuć własnych oraz innych osób, przyjmowania perspektywy, rozumienia zasady, że „zobaczyć znaczy wiedzieć”, rozumienia fałszywych przekonań, a także rozwijają umiejętność zabawy w udawanie oraz umiejętność przewidywania zachowań innych na podstawie ich myśli i emocji. Podczas zajęć są stosowane ćwiczenia praktyczne, gry, zabawy, a także zadania związane z odgrywaniem ról, aby umożliwić zastosowanie zdobytej wiedzy w codziennym życiu. Szkoła zapewnia dostosowanie zajęć treningu umiejętności społecznych do indywidualnych potrzeb i umiejętności uczestników, zachowując elastyczność i otwartość na ich ewentualne trudności.